A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Páhi

Páhi község Bács-Kiskun megye Kiskőrösi kistérségében.  

Fekvése 
 Páhi a kiskunsági Homokhátság egyik települése, Kecskeméttől országúton mintegy negyven kilométerre, Kiskőröstől tizenhárom kilométerre helyezkedik el. Kecskemét és Kiskőrös felől keskeny nyomközű vasúti kapcsolata van, ez volt a MÁV 148-as számú vonala, a Kecskeméti Kisvasút, melyen 2009. december 13-tól szünetel a személyszállítás.[3] A település menetrend szerinti Volán buszjáratokkal többek közt Kecskemét és Izsák felől elérhető. Nem messze tőle található a Kiskunsági Nemzeti Park részét képező Kolon-tó.  

Története 
 Mivel Páhi területe kiválóan alkalmas legeltetésre, a honfoglalás után a fejedelmi törzs részei szállták meg. Több középkori oklevélben is említik, ezek egyikéből tudjuk, hogy Fejér megye solti székéhez tartozott Pah néven. A XVI. században a Baranyai család birtokolta. A török időkben elnéptelenedett pusztát a környező területekkel együtt több uraság és település is bérelte az évszázadok folyamán. Birtoka volt itt a Bethlen, a Degenfeld, az Okolicsányi, valamint a Radvánszky családnak. Közigazgatási hovatartozása a XIX. században változó volt, így tartozott Kecskeméthez és Kiskőröshöz. A lakosság a század elején mezőgazdasági termelésből élt tanyákon, a világtól elzárva. A pusztákon állatokat legeltettek. 1853-ban Páhi községgé alakult, több pusztából és nemesi birtokból. Csengőd puszta, Tabdi és Kaskantyú is hozzátartozott. 1871-ben nagyközségi rangot kapott. 1900-ban már postája és távírója is volt. 1912-ben Csengőd kivált Páhiból, magával víve Tabdi pusztát is. A településen két templom van, a katolikus és az evangélikus, amit a reformátusok is használnak. A falu lakóinak zöme katolikus. A plébános (Podmaniczki Imre, solti esperes) Izsákról jár át misét tartani. Az 1940-es években Páhiban tanított Szabó Magda, Kossuth-díjas magyar írónő, műfordító. A község teljes lakossága:1 255 fő (2011. január 1-jei adat). Polgármester: Oroszi István, 1994-től. Testvértelepülései:- 2008-tól Simmern Németország, 2009-től Désháza Románia, Szilágy megye 

Forrás:Wikipédia